WhoIsCalling – älskvärt tillägg om du kör jailbreak

Skrivet av den 30 januari, 2012 kl. 20:14

Det finns en hisklig mängd med tillägg i Cydia, så pass mycket att det är lätt att bläddra förbi dem bästa. Att veta vad som är bra, jättebra och sjukt bra i Cydia kan vara en svårighet och jag tänkte hjälpa nya som gamla ägare lite på traven.

För flera av er kommer detta som en självklarhet men för er som inte kände till det sedan tidigare är det nu dags att lyfta ögonen för applikationen WhoIsCalling. Funktionen är liksom TrueCaller för Android en komplett tjänst som slår upp okända nummer i samma stund som marimba ljuder ur högtalaren. Alltså, WhoIsCalling söker upp nummer som du inte har i din telefonbok mot internet när det ringer och du får ett namn som kanske kan hjälpa dig att avgöra om du skall lyfta på luren eller inte.

Jag tycker personligen att funktionen är helt fantastisk och jag märker inte av några komplikationer i batteritid. Faktum är att jag ser tillägget som en obligatorisk tjänst om man har bestämt sig för att jailbreaka sin iPhone.

Om du också vill använda dig av WhoIsCalling kan du lägga till http://lannerhjelm.se/cydia i källorna på Cydia. Därefter finns WhoIsCalling under changes eller under sökfunktionen.

Författare:

Livsnjutare som utöver iPhoneGuiden sysslar med musik, träning och studier. En viktig ledsaga som alltid är bra att komma ihåg är "Hinder är det du ser när du tar blicken från målet"

21 kommentarer till “WhoIsCalling – älskvärt tillägg om du kör jailbreak”

    • Cim

      TrueCaller till iPhone kan inte visa namn på inkommande samtal. Apple låter inte vanliga appar ändra i hur iOS inbyggda funktioner så som telefon delen fungerar.

      Svara
  1. blawbair

    Åh! Har saknat detta och kollat varje dag efter en uppdatering för iOS 5 och nu får jag reda på att han hade en privat repo… :P

    Ska bli skönt att se vem som ringer nu iaf. :)

    Svara
  2. Fraita

    Funkar det bara i Sverige? Jag bor nämligen i Finland och för mig finns det alternativet ”unsupported” och ”sweden”

    Svara

Lämna en kommentar

  • (kommer inte att publiceras)