Annons – Tailsweep King Kong (980×300)

Annonsplats 1 (940 x 100 px)

Youtube släpper app för iOS

Skrivet av den 11 september, 2012 kl. 10:16

Imorgon gäller det. Skall Apple komma ut med en ny iPhone? Det mesta tyder i alla fall på det. Med en ny iPhone kommer även en ny iOS-version. Närmare bestämt iOS 6.

För ett tag sedan kunde man läsa om att Apple skrotar den inbyggda Youtube-appen. Det var då ganska uppenbart att de istället skall komma med en alldeles egen app, vilket de nu också har gjort!

Nästan alla borde vid det här laget veta hur Youtube fungerar, och personligen gillar jag Youtube i iPhone väldigt mycket. Detta (och mycket mer) finns i den officiella appen:

  • Bläddra igenom Youtubes otroligt stora utbud av videor. Allt frÃ¥n iPhoneguidens videoguider till Rihannas senaste musikvideo.
  • Hitta kanaler och videor mycket lättare med röst-sökning.
  • Prenumerera pÃ¥ kanaler och fÃ¥ upp den senaste uppladdade videon.
  • Läs kommentarer, bläddra igenom relaterade videor, aktivera undertexter m.m.
  • Dela dina filmer via E-post, Google+, Facebook och  Twitter.

Den officiella Youtube-appen för iOS finns att ladda ner från App Store och är gratis!
YouTube - Google, Inc.

Författare:

En glad kille som bara njuter av livet. Älskar musik och skapar även egen sådan på fritiden. Skriver om allt som har med rykten och nyheter angående Apple att göra. Följ mig gärna på Instagram! @ahoniemi

15 kommentarer till “Youtube släpper app för iOS”

  1. Zorman

    Gixk klicka på länken i artikeln så funka det att komma åt, men kunde inte söka efter den på appstore..
    Ni som testat.. ProTube (via cydia) eller den nya officiella appen? :)

    Svara
  2. Gizzo

    Förra Ã¥ret dagen innan Apples event hade de väl lagt upp GM versionen av iOS5? Konstigt att den inte kommit ut till iOS 6 ännu… Kanske dröjer ännu längre innan iOS och nya iPhone släpps:(

    Svara
    • Emil

      Ny lur vet jag inte men ios6 presenteras nog imorgon då utvecklare haft tillgång till ios6 sedan länge och även jag. Tror jag är på ios6 beta 5 men har iaf senaste betan och haft det ett tag nu så hoppas dom släpper fulla verisionen :)

      Svara
      • Gizzo

        Jo de har ju redan presenterat lite av iOS 6, har även också senaste betan. Men GM släpptes innan de visade upp 4S har jag för mig nämligen. De släppte ju iOS 5 bara någon vecka efter eventet. :)

        Svara

Lämna en kommentar

  • (kommer inte att publiceras)