Var säljer Apple flest iPhone?

Skrivet av den 7 november, 2010 kl. 13:00

Fortune har gjort ett par mätningar och undersökt var Apples smarta telefon säljer som bäst. Att det skulle vara Amerika som toppar listan är inte direkt chockerande, inte heller att vi Européer skulle ta andraplatsen. Men hur glasklart var det egentligen med andelarna ute i världen?

Att iPhone har spridit sig världen runt är självskrivet. För var dag som går fortsätter försäljningen och trots olika snedsteg från Apple ser det inte ut som om efterfrågan minskar. Sett till världskartan går det också att se hur Apples telefon har spridit sig i världen, och vi i Europa håller alltså en andraplats.

Amerika toppar andelen med ett par procentenheter. Av digrammet att döma kan vi också se att Europa utgör drygt en tredjedel av hela marknaden för iPhone. Det mest intressanta bör dock vara att Asien är på väg upp och det ska bli intressant att se deras andel om ett par år.

En kommentar till “Var säljer Apple flest iPhone?”

Lämna en kommentar

  • (kommer inte att publiceras)