Untethered jailbreak fungerar i iOS 4.3.2

Skrivet av den 15 april, 2011 kl. 14:06

Nu har beskedet som vi väntat på dykt upp i i0n1cs twitter. Utvecklaren bekräftar att Apple inte har patchat hans untethered exploit i iOS 4.3.2.

Det är nu officiellt att untethered jailbreak är möjligt i iOS 4.3.2 precis som tidigare. Det kommer förmodligen inte att dröja länge innan MuscleNerd och iH8Sn0w uppdaterar sina verktyg.

Författare:

Livsnjutare som utöver iPhoneGuiden sysslar med musik, träning och studier. En viktig ledsaga som alltid är bra att komma ihåg är "Hinder är det du ser när du tar blicken från målet"

11 kommentarer till “Untethered jailbreak fungerar i iOS 4.3.2”

  1. tompaco

    Någon mer som har haft memoryloss problem när ni går in i inställningar (när mobilen har varit på ett tag) ?

    Har även haft otroliga problem när jag ska köra repspring.

    Känns som de blir en clean uppdatering till 4.3.2 och sedan jb på det!

    Svara
    • djwalle

      Har också haft problems med respring, brukar oftast hänga sig så ja får starta om en manuellt. Men det har funkat fint på 4.3.1 so far :)

      Svara
  2. daikini

    När jag la in den nyste cydia på 4.3.1 så håller den inte koll på mina .shsh hur gör man så att den gör de?

    SNÄLLA någon hjälp mig med detta!!

    Svara
      • daikini

        Jag har fått en ny iPhone 4 men på min gamla iPhone 4 så kunde jag göra sån ”i love cydia” eller vad det nu stod..och längst upp på cydia så hade jag ”shsh 4.1 osv osv..” men på min nya iPhone 4 så fick jag inte sån ”i love jailbreak” eller vad det nu står..o med andra ord så håller den inte koll på mina shsh filer.. med andra ord hur får jag upp den där saken ”i love jailbreak..”

        Svara
        • Striem

          Om du inte har fått upp den kan måste du jailbreaka om den, men du skulle kunna köra via umbrella istället, det är lika enkelt,

          Mvh

          Svara
  3. SB

    Jag har gjort JB på min iPhone 3GS med iSO 4.3.2, men jag får ingen teckning nu?! Den hittar ingen signal :( Tips på vad jag kan göra?

    Svara

Lämna en kommentar

  • (kommer inte att publiceras)