Test: Pinlo Slice3 – obefintligt men där

Skrivet av den 18 mars, 2011 kl. 12:00

Skal och skydd till iPhone, iPod och iPad är ett ständigt återkommande ämne som går att diskutera i timtal. Vad man ska ha och inte ha är en fråga som ingen kan svara på, däremot går det att rekommendera ett och annat. Jag har fått äran att prova Pinlo Slice3 och det är ett av dom häftigare skydden jag haft till min iPhone 4 på länge. Om du trodde att Incipio Feather och Switcheasy Nude var smala, då kommer du inte tro det här.


När vi talar om skydd som tar lite plats är det som tidigare nämnd produkter som Incipio Feather, Switcheasy Nude och självklart Case Mate. När vi dock talar om obefintliga skydd är det antingen plastfilmer i form av Invisible Shield och Copter som gäller, trodde jag. Efter att ha provat Pinlo Slice3 ljusnar det verkligen och det finns inga men utan bara faktum.

Pinlo Slice3 är världens tunnaste skydd och det råder det ingen tvekan om när volymknapparna sticker upp ovanför utskärningen. Med skyddet applicerat är det fortfarande möjligt att känna alla knappar på telefonen och det är lika enkelt som om iPhone skulle vara skyddslös. Med sina 0,35 mm är allt tillgängligt och trots det ges ett fantastiskt repskydd utan någon bekostnad på iPhones behagliga känsla.

Om det finns något att reagera över är det den något plastiga känslan som ligger över Pinlo. Skyddet är vridbart men fortfarande väldigt stelt och den enda förklaringen till det är att det är så pass tunt att inget skulle kunna göra motsatsen. Denna faktor är dock något som jag tycker att man växer in i och efter bara en dags användning känns det som om att jag har en naken iPhone trots att den är skyddad.

Givetvis skyddar inte den här produkten din telefon mot höga fall och smällar, däremot garanterar den att skydda din enhet mot repor. Inte nog med att du får skalet, det tillkommer även en plastfilm som även hjälper dig att hålla framsidan städad. Med andra ord, Pinlo Slice3 är ett komplett skydd som endast lägger på 3,5 gram på din enhet vilket är detsamma som noll i sammanhanget.

Vill du ha en iPhone som har ett kvalitativt repskydd utan att behöva tumma på vikt och storlek är Pinlo det perfekta valet för dig. Det tar inte mycket mer plats än plastfilmerna som finns på marknaden men det känns betydligt säkrare.

Om du vill ha mer information om skyddet kan du besöka iPhonebutiken.se. Skyddet kostar 199 kronor och finns i sju färger.

Betyg: ★★★★☆ 

Författare:

Livsnjutare som utöver iPhoneGuiden sysslar med musik, träning och studier. En viktig ledsaga som alltid är bra att komma ihåg är "Hinder är det du ser när du tar blicken från målet"

17 kommentarer till “Test: Pinlo Slice3 – obefintligt men där”

  1. TheOne

    Verkar väldigt intressant. Har beställt en svart.
    Spännande och se när den väl kommer fram, tyvärr 4-6 veckors leveranstid.
    Men den som väntar på något gott.

    Svara
    • Striem

      Den är grym :D Jag tvivlade lite när jag packade upp den eftersom den var lite vridbar som sagt, något som dock bara har fördelar så här i efterhand :D

      Svara
  2. Perrah

    Sådant här gillar jag!

    Jag kör min 3GS utan skal för tycker det blir så klumpigt och fult med skal som sticker ut och gör telefonen klumpig och i vissa fall tung.

    Om de släpper denna till iPhone 5 (som jag förmodar att det blir) så lär jag köpa en. :)

    Svara
    • Striem

      Den är mer plastaktig och nog glider den lite lättare än utan skal, personligen anser jag dock inte att det är någon risk att man tappar den på grund av att den är hal.

      Svara
  3. nixy

    blev riktigt sugen på ett svart men dom verkar ha sålt som smör då dom inte finns i lager, så jag väntar nog en månad tills nästa löning innan jag beställer tror jag :D

    Svara

Lämna en kommentar

  • (kommer inte att publiceras)