Recension: iRealSMS eller BiteSMS, du bestämmer

Skrivet av den 20 februari, 2011 kl. 13:00

Varje dag finns det nya tweak och program i Cydia, från små onödiga tillägg till helt fantastiska program som jag inte skulle klara mig en dag utan. Ett av alla dessa program är BiteSMS och det är för mig ett mysterium varför Apple inte har funktionen själv. En intressant detalj är dock att BiteSMS har en konkurrent, iRealSMS och frågan är, vilket av dessa program är bäst?

Jag har gått igenom båda programmen från grunden och det finns både för- och nackdelar beroende på vilket program man väljer. Rent objektivt lämpar sig dock BiteSMS och iRealSMS beroende på individen och vad man själv har för intressen och krav, exempelvis stödjer BiteSMS svenska vilket iRealSMS inte gör. Med andra ord, vill man ha svenska är BiteSMS det alternativ som gäller hittills.

Om vi börjar från det första som syns i båda programmen är det ikonen. iRealSMS har en betydligt snyggare ikon än BiteSMS och den föredrar jag sju dagar i veckan. Att ändra en ikon är dock inga problem så BiteSMS faller inte på grund av deras annorlunda ikonval.

Ser vi till nätverken har både iRealSMS och BiteSMS alternativa nätverk för SMS om man vill skicka meddelanden billigare från utlandet. Det är så kallade credits som går att ladda på för en viss summa pengar och här är båda två likvärdiga. För oss svenskar är detta en funktion som känns ganska avlägsen i och med att alla abonnemang som säljs erbjuder gratis SMS, är man dock ute på resande fot flera dagar om året kan funktionen vara av intresse, men som sagt dessa skiljer sig inte avsevärt.

Stoltheterna hos BiteSMS och iRealSMS är deras funktioner som tillåter snabbskapning och snabbsvar. Rent visuellt ser dessa funktioner i princip identiska ut, om vi ser till bilden nedan där vi har BiteSMS till vänster och iRealSMS till höger.

Även här är BiteSMS och iRealSMS som höger- och vänsterhand. Både programmen stödjer Activator vilket gör att man kan ställa in hur snabbskapningen ska aktiveras. Själv använder jag ”display tap” vilket fungerar på så sätt att jag klickar på volymikonen för att få fram snabbskapningen.

Konkurrenterna visar båda två favoriter och har stöd för smileys, mms, kontakter och allt annat som är av intresse vid snappskapning. Det går även att få fram chatthistorik från snabbskapningsfönstret och ännu en gång är det inte mycket som skiljer apparna åt. När det gäller chatthistoriken är dock BiteSMS något vassare, där krävs ett knapptryck samtidigt som iRealSMS kräver två. Den sistnämnda har dock snyggare layout och det är enklare att se vem som har skrivit vad.

Majoriteten av funktionerna som finns är som tidigare nämnt väldigt individuella. I och med att funktionerna bygger på samma grund är dom likadana fast dom används på olika sätt, det är alltså helt bundet till vad man själv anser är skönast.

En funktion som iRealSMS besitter och som BiteSMS således saknar är att du har ”folders”, det vill säga mappar. Du har en mapp för inbox, samtidigt som du kan lägga halvfärdiga SMS i en mapp kallad Drafts. Även mallar finns att tillhandahålla från mapparna, denna funktion har dock BiteSMS också.

Ja vi kan fråga oss, vad skiljer dessa program åt? Egentligen är det inte mycket men det finns ett par funktioner, några har vi redan tagit upp. Som tidigare nämnt är det språket, BiteSMS har stöd för svenska vilket iRealSMS inte har. Dessutom är chatthistoriken något annorlunda när det gäller dessa program. En funktion som dock är mycket bra på iRealSMS och som inte finns i BiteSMS är leveransrapport i form av ”SMS Header Method”. BiteSMS använder sig av iPhoneDelivery som är något begränsad, SMS Header Method är dock bra på så sätt att den hamnar som en liten statusikon i status bar. Det lilla pappersflygplanet som syns försvinner när SMS:et är levererat.

Slutligen, jag kommer att fortsätta vara BiteSMS trogen. Det enda som jag egentligen ser som en fördel för iRealSMS är leveransrapporten och ikonen, utöver det är programmen likvärdiga och BiteSMS är billigare och uppdateras frekvent. Att båda programmen finns är dock en stor fördel eftersom dom tvingar fram bra funktioner från varandra.

iRealSMS kostar 9,99 € = runt 85 kronor

BiteSMS kostar 6,95 € = runt 60 kronor

Författare:

Livsnjutare som utöver iPhoneGuiden sysslar med musik, träning och studier. En viktig ledsaga som alltid är bra att komma ihåg är "Hinder är det du ser när du tar blicken från målet"

7 kommentarer till “Recension: iRealSMS eller BiteSMS, du bestämmer”

  1. nixy

    Skulle vara bra om du tog upp hur ofta programmen uppdateras också, jag vet att folk jobbar med uppdateringar för biteSMS hela tiden och dom är väldigt bra på att lyssna på vad användarna frågar efter också, vilket jag ser som en stor fördel om iRealSMS bara håller sig för sig själva! :)

    Svara

Lämna en kommentar

  • (kommer inte att publiceras)