Real Racing 2 får stöd för 1080 Video Out

Skrivet av den 28 mars, 2011 kl. 09:47

Firemint har gjort det igen, den här gången genom att starta en ny era för iOS-spel. Det är på företagets blog som vi kan läsa en nyhet som garanterat får definitionen ”TV-spel konsol” att ändras.

Det är möjligheten att spela Real Racing 2 kristallklart med hjälp av Video Out som nu snart finns i en iPad 2 nära dig. Företaget har lyckats optimera spelet i den nya enheten så att det varken är några fördröjningar eller några skavanker i grafiken. Vi talar här om ett helt nytt användningsområde för iPad och som dessutom visar vad enheten är kapabel till.

Det finns ingen information om när den här uppdateringen blir officiell, det råder dock inga tvivel om att den är efterlängtad.

Författare:

Livsnjutare som utöver iPhoneGuiden sysslar med musik, träning och studier. En viktig ledsaga som alltid är bra att komma ihåg är "Hinder är det du ser när du tar blicken från målet"

En kommentar till “Real Racing 2 får stöd för 1080 Video Out”

  1. Chalf

    Sätt en standard för handkontroll för iOS så är ienheterna med och slåss om marknadsandelar på riktigt!

    Svara

Lämna en kommentar

  • (kommer inte att publiceras)