Peach-i Jeans – udda och unikt
Cydia har tusentals olika teman och tillägg att välja mellan och det kan vara svårt att hitta något som faller en i smaken. En lockscreen som jag fastnade för är Peach-i Jeans som påvisar hur det skulle se ut om Apple gjorde kläder.
Jag har känslan av att denna låsskärm hamnar i den kategorin att antingen hatar man den eller så älskar man den. Själva idén att ha ett blixtlås som slide gillar jag dock och det blir riktigt snyggt när man använder sig av hela temat. Vill man ta det ytterligare en nivå kan man byta ”lås upp” ljudet mot ett blixtlås.
Lockscreenen heter Peach-i Jeans och finns att ladda ner i Cydia.
lås ljudet? blir vell inget ljud när man låser upp telefonen??
Jo det blir det ju, vet inte hur jag ska förklara det med text dock ;)
Käör upp volymen på max och lås upp din lur :)
Man måste ha aktiverat ”låsljud” under intställningar>ljud
Allt ljud som inte fyller någon funktion ska bort enligt mig. Jag jobbade på Max för en massa år sen. Där pep fritösen när korgen åkte upp. Skjukt onödigt. Den slutade inte pipa fören man tryckte på en knapp. Sen dess hatar jag ljud som inte har en funktion. Ljudet när win startar är ett annat exempel på onödiga ljud.
Det här temat fick mig sugen på att jailbreaka min 4:a :(
Varför har du inte jailbreakat din iPhone?! Låt inte apple styra ditt liv :’(