Officiella Youtube-appen tas bort från iOS
I går släpptes den fjärde betan av iOS 6. Den mest omtalade förändringen i uppdateringen var troligtvis att Apple tagit bort den officiella Youtube-appen från iOS.
Nu har Apple dock kommenterat detta och skrev såhär till The Verge:
Our license to include the YouTube app in iOS has ended, customers can use YouTube in the Safari browser and Google is working on a new YouTube app to be on the App Store.
Apples licens att inkludera Youtube i iOS har alltså löpt ut och Youtube kommer inte finnas med i iOS. Google jobbar dock på en egen app som kommer att släppas på App Store.
Tweeta
Konstigt, jag som trodde att det bara var för Apple att köra med den integrerade Youtube-appen hur länge de ville. Eller snarare att den fick integreras i vilket mobilt operativsystem som helst, oavsett om det gäller iOS eller Android.
Det som dock är tur är ju att det ändå kommer att kunna gå att se på Youtube-klipp via Safari så det blir egentligen ingen jätteförlust att appen tas bort från iOS.
precis och i safari kan du se på VEVO videos men inte i youtube-appen