Får iPhone Dev Team problem med unlock inför iOS 4.3?

Skrivet av den 18 februari, 2011 kl. 11:00

MuscleNerds officiella uttalande säger att vi kommer att få unlock efter det att iOS 4.3 är lanserat. Frågan är dock om detta kommer att bli som utlovat. Vi är vana vid att vänta och det kan kanske bli så att vi måste vänta igen.

Anledningen till att vi kan börja spekulera i huruvida Dev Team kommer att klara av sina ”löften” eller ej är i och med att Apple har ändrat baseband mellan dom olika betaversionerna. Om vi ser till iPhone 4 har basebandutvecklingen mellan dom olika betaversionerna sett ut följande:

  • 4.08.00 4.3 beta 1 (8F5148b)
  • 4.09.00 4.3 beta 2 (8F5153d)
  • 4.10.01 4.3 beta 3 (8F5166b)

Om vi också fräschar upp minnet för unlock har vi följande utgångsläge för iPhone 4.

  • 1.59.00 on iOS 4.0 (Build 8A293), iOS 4.0.1 (Build 8A306), and iOS 4.0.2 (Build 8A400) – Går att låsa upp med Ultrasn0w 1.2
  • 2.10.04 on iOS 4.1 (Build 8B117) – Går ej att låsa upp
  • 3.10.01 on iOS 4.2.1 (Build 8C148) - Går ej att låsa upp
  • 4.10.01 on iOS 4.3 beta 3 (Build 8F5166b) – Går ej att låsa upp

Med tanke på att MuscleNerd gjorde sitt uttalande för över en månad sedan bör saker och ting vara klara för iPhone Dev Team. Jag vill dock med det här göra er uppmärksamma på att vi kan aldrig veta när det kommer utan den dagen det kommer så vet vi det. Fram tills dess är det bara att ha tålamod.

Författare:

Livsnjutare som utöver iPhoneGuiden sysslar med musik, träning och studier. En viktig ledsaga som alltid är bra att komma ihåg är "Hinder är det du ser när du tar blicken från målet"

10 kommentarer till “Får iPhone Dev Team problem med unlock inför iOS 4.3?”

  1. Turk

    Hej …
    Eftersom jag skriver från iphone kunde jag inte gå o fråga i forum …

    Frågan är .. Jag köpt en ny iphone 3GS ..och jag har mina kontakter sparande i sim-kortet .. Hur kan flytta över till iphone ???

    Tack !!!

    Svara
    • nixy

      Jag tror inte att du kan flytta över kontakterna om du inte kopplar i ditt gamla sim-kort till telefonen och överför från det.. Annars kan du göra som jag gjorde och lägga till kontakterna en för en igen.. kan ta tid men man märker rätt fort att man har massa nummer som man inte behöver! :)

      Svara
    • Cim

      Om du har samma SIM kort i telefonen är det bara att gå in i
      ”Inställningar” -> ”E-post, kontakter, kalendrar” – > tryck ”Importera SIM-kontakter”.

      Svara
  2. 25_Slak

    Det fina är ju att han säger att det ska komma efter 4.3.. Dock så vet man inte om det är ett år efter.. Eller två.. Eller tre kanske.
    Apple och unlock spelade boll, Apple vann med 100-0! :)

    Svara
    • Swaussieboy

      Haha håller med dig. Efter 4.3 kommer en unlock :P Alltså någon gång EFTER 4.3 mina damer och herrar. Jag själv tror på 3 år, alltså det sist nämnda.

      Svara
    • Mickius

      Vi har inte sett att den kommer komma ut efter 4.3 ännu som sagt står inte när efter 4.3 har kommit ut som vi får ta del av unlocken :(

      Svara

Lämna en kommentar

  • (kommer inte att publiceras)