Delta installerar laddningsstationer för ienheter

Skrivet av den 12 december, 2010 kl. 14:25

Julen är de helgdagar som är dem mest trafikerade resdagarna på året och att iEnheterna växer kraftigt är något som dem flesta vet, nu har Delta Airlines beslutat att sätta upp nya laddningsstationer på flygplatser.

Nu när det säljs mer iEnheter än någonsin har Delta Airlines bestämt sig för att göra reser med bärbara enheter lite lättare för amerikanerna. Dem har meddelat att från och med nu fram till början av 2011, kommer de att installera nya laddningsstationer på nitton flygplatser över hela USA.

Delta Airlines planerar att ha minst två re-laddstationer vid varje område. Varje station kommer att innehålla sex vanliga 110-volts uttag och två USB-portar, perfekt för laddning av IOS enheter. Man kan bara hoppas dessa laddningsstationer kommer till Sverige också.

En kommentar till “Delta installerar laddningsstationer för ienheter”

Lämna en kommentar

  • (kommer inte att publiceras)