Business Card Reader – Läs av visitkort

Skrivet av den 24 februari, 2011 kl. 20:47

Business Card Reader är precis vad det låter som, en app som läser av ett visitkort och sedan sparar all information i kontaktboken. Appen skannar/tar foto på och känner igen visitkort på ett flertalet språk, inklusive svenska.

Vi alla har nog fått ett visitkort någon gång. Men visitkort försvinner lätt och det är lite ansträngande att lägga in all den information som finns på kortet, i kontaktboken.

Men med Appen Business card reader tar det bara några sekunder att lägga till all information och det är väldigt enkelt. Man riktar helt enkelt kameran mot visitkortet och tar en bild. För att sedan spara alla uppgifterna i telefonboken, så väljer man bara spara så läser appen av allting. Appen använder sig av textigenkänning för att veta vilken information som ska sparas. Appen sparar även rätt information i rätt ruta så som namn, nummer osv.

Appen kostar 7 kr.
Business Card Reader - SHAPE Services

4 kommentarer till “Business Card Reader – Läs av visitkort”

    • Simon1573

      Antar att det blir svårt att få alla bokstäver tillräckligt stora för att det ska gå att läsa av dom. Det blir nog för mycket brus med kameran som iPhone har.

      Svara
    • supervalpen

      Jodå, jag rekommenderar JotNot Pro
      Klipper (nästan) automatiskt efter bilden du tar kort på och sparar det som ett pdf-dokument.
      Laddar du upp det till exempelvis Evernote ska du dessutom kunna få textigenkänning på det för att kunna söka efter ord i dokumentet :)

      Svara
  1. Crazzzy

    Skuuuukt bra funktion som fanns redan i min gamla SonyEricsson p990.. Lägger idag in allt i telefonen och kastar sen korten så detta gör allt smidigare

    Svara

Lämna en kommentar

  • (kommer inte att publiceras)