Blandade tweaks från Cydia – iOS 4 och iOS 5

Skrivet av den 29 oktober, 2011 kl. 13:00

Första gången jag jailbreakade min telefon förstod jag nog inte vad jailbreaket skulle vara bra för. Det enda jag i princip visste var att man fick ett program vid namn Cydia installerat, sen vad det inte mer med det. Detta ändrade sig när jag väl började kolla på de olika programmen Cydia hade att erbjuda…

För den som tycker att mobilen är för opersonlig är Cydia rena ”drömaffären” att besöka. Här hittar man det mesta till iPhone, allt från SBsettings till program som låter dig byta SMS-signal. Det går att göra listan på nyttiga tweaks och program hur lång som helst, men här nedan tänkte jag tipsa om de tweaks jag tycker att man bör ha.

SBsettings är ett av tweak som funnits längst till iPhone. Med denna funktion kan du göra det mesta direkt från hemskärmen. Dra bara fingret åt höger eller vänster vid klockan så scrollas en ruta ner med olika funktioner som t ex att slå av och på WIFI, frigöra minne och slå av och på Bluetooth. (kompatibelt med iOS 5 )


Double@ upptäckte jag väldigt snabbt var ett helt suveränt tweak. Istället för att sitta och knappra in sin mailadress ( man kan ju ha en lång sådan ) så trycker man två gånger på @ så skrivs mailadressen in automatiskt. Man måste först ange aktuell mailadress, sen är det bara att köra. Skulle man byta mailadress går man bara in under inställningar på double@ och ändrar sin adress. (kompatibelt med iOS 5 )

Bolt är ett tweak som gör det möjligt att ta bort batteriikonen och bara visa batteriets styrka i procent. Kanske inte så nyttig, men gillar man att ändra utseendet i sin mobil tycker jag detta är en kul detalj. (kompatibelt med iOS 5 )

Open Notifier hjälper dig att visa olika symboler i statusfältet, t ex om du får mail, SMS eller om du har ljudlös-profil på. När man hämtat tweaket så går man in under inställningar på Open notifier och anger på vilka ikoner de olika symbolerna ska dyka upp. Liksom bolt är detta egentligen bara en kosmetisk, men snygg detalj till iPhone. (ej kompatibel med iOS 5 )


WeatherIcon är också ett kosmetiskt tweak vilket ger dig möjlighet att se vädret i statusfältet. Personligen tycker jag dessa små tweaks ger telefonen en mer personlig touch. (är delvist kompatibelt med iOS 5 )

Poof är tweaket som låter dig gömma dina ikoner/appar på din iEnhet. Vill man inte att obehöriga ska veta vad man har för installerade appar, eller om du bara vill ha ett fåtal appar synliga så är Poff rätt lösning. Öppna programmet, välj vilka ikoner du vill gömma och POOF! Nu är dom borta. Vill man sen åt dom scrollar man till ”sök i din iPhone” och söker rätt på sin app.( är delvis kompatibel med iOS 5 )

Samtliga tweaks här ovan är testade på iOS 4.3.3 vilket inte garanterar att dessa funkar på andra iOS-verisoner. Samtliga är dessutom kostnadsfria att ladda hem.

Detta var bara ett litet urval av vad som finns att välja till iPhone. Jag kommer skriva om flera tweaks framöver och är det något tweak ni önskar läsa om, skriv gärna en kommentar här nedan.

För er som vill kolla vilka program/tweak som är kompatibla med iOS 5 så kan ni använda följande länk: http://cydiahelp.com/ios-5-compatible-cydia-apps-tweaks-list/

Författare:

Skribent som har en stor passion för jailbreak och allt som rör uppgradering och nedgradering när det gäller iPhone 4 och är orädd att lösa de problem som kan uppstå. I övrigt är jag en vanlig arbetare som lägger mycket tid på min familj.

9 kommentarer till “Blandade tweaks från Cydia – iOS 4 och iOS 5”

  1. armania

    Snygg inlägg, mera sådant uppskattas säkert :D Skriv gärna om MultiCleaner och alternativ till den för IOS 5. Tack

    MVH Armin :D

    Svara
  2. Simche

    Skriv gärna mera sådana, som på idownloadblog!! Tips på bra tweaks som jag tycker ni bör visa: f.lux, cardswitcher, sms+, stayopened, dreamboard, iblank, themeit, fakecarrier, dreamboard, applocker, androidloader, barrel

    Svara
  3. Simche

    Lite till: callbar, camerabuttons, folderenhancer, full charge alert, fullscreen for safari, homescreen settings, ipicmycontacts, kbshortcut, labelslide, mobile notifier, quicksafari, runninglist, scrollingboard, sleipnizer for safari, Smsenhancer, statustweak och wallpaperautochanger!! :D Kontakta mig iphoneguiden om ni vill gärna att jag recenserar åt er elr något hehe :)

    Svara
    • iDevil

      Bra att du framför vad du vill läsa om för tweaks.:) Håll ögonen öppna fså får vi se vad som dyker upp framöver.:)

      Svara
  4. blawbair

    Poof är ganska onödigt att installera om man har SBSettings (så vitt jag kan förstå.)

    1) Öppna SBSettings > More > Hide Icons

    2) Visa/Göm vad du vill

    Angående Double@ så går det även att klara sig utan detta (om du installerat iOS5), dock inte riktigt lika snyggt då det kräver en extra knapptryckning.

    1) Settings > Allmänt > Tangentbord
    (har inte iOS5 installerat nu, men där finns det redan inbyggt ”textexpansion”)

    2) Lägg till en ny ”textexpansion” som har snabbkommando @@ och din epost i det andra fältet.

    3) Var som helst i din iEnhet då du har ett tangentbord framme trycker du bara @@ och får förslaget att expandera det till din epostadress. Sen mellanslag för att expandera det. Fungerar precis som vanliga ordförslag man får när man skrivit ”fel”.

    Bolt hade jag missat dock, så det är installerat nu. Tackar! :)

    Svara
    • iDevil

      Tack för info.:) Som jag skrev så har jag enbart testat tweaksen för iOS 4 och inte iOS5. Jag håller på att fördjupa mig i jailbreakens och Cydias värld, så det lär dröja innan jag är fullärd.*s*

      Svara
      • blawbair

        Så lite så! :) Tack själv för en trevlig artikel. Gillar att läsa om nya och/eller gamla tweaks. :)

        Äsch, ta den tid du behöver, det är ingen tävling. ;)

        Svara

Lämna en kommentar

  • (kommer inte att publiceras)