Billekar – för resande människor

Skrivet av den 30 augusti, 2011 kl. 21:30

Semestrarna är över och detta kommer kanske ett par månader för sent. Att roa sig i baksätet på bilresan skall dock inte underskattas och ibland kan hjälp vara nödvändigt. Med applikationen Billekar har du all information du behöver direkt i telefonen.

En lek som verkligen börjar bli uttjatad på vägarna är ”gul bil”. Att varje gång leverera eller smaka på en smäll bara för att en gul bil åker förbi känns lite passé och en renässans skulle verkligen göra saker och ting annorlunda. Med Billekar i din iPhone har du över 100 olika lekar som lämpar sig alldeles utmärkt på vägarna.

Med allt från korta till långa lekar har du ett brett urval av uppgifter och det kan vara att känna igen bilmärken, vinka till medresenärer eller skriva poesi. Din fantasi sätter gränserna.

Det finns lekar som:

★ Apelsin och citron

★ Baksätespoesi

★ Båt på väg!

★ Bajsleken

★ Citatjakten

★ Gissa föraren framför

★ Mästerverket

★ Ping! Pang! Pong!

★ Shotgun

★ Skrattspegeln

★ Snottra

★ Tjillevippen

Billekar finns att ladda ner i App Store och kostar sju kronor.

Billekar - MackiMack
Författare:

Livsnjutare som utöver iPhoneGuiden sysslar med musik, träning och studier. En viktig ledsaga som alltid är bra att komma ihåg är "Hinder är det du ser när du tar blicken från målet"

Lämna en kommentar

  • (kommer inte att publiceras)