Apple väntar med iPad 2 i Japan

Skrivet av den 16 mars, 2011 kl. 13:00

Apple meddelar nu att man väntar med lanseringen av iPad 2 i Japan. Anledningen till det är naturkatastroferna som har drabbat landet och mer än så behöver vi inte säga.

Under keynoten som Steve Jobs höll framgick det att Japan var ett av alla länder som skulle få iPad 2 i samband med den internationella releasen den 25:e Mars. Som framgått är det nu ändrade planer och japanerna får vänta ytterligare. Förmodligen är det dock inget som majoriteten i Japan mår dåligt över utan det är en rad andra faktorer.

Apples taleskvinna säger följande om lanseringen,

“We are delaying the launch of the iPad 2 in Japan while the country and our teams focus on recovering from the recent disaster,”

Det är hemskt det som har hänt, måtte landet återhämta sig.

Författare:

Livsnjutare som utöver iPhoneGuiden sysslar med musik, träning och studier. En viktig ledsaga som alltid är bra att komma ihåg är "Hinder är det du ser när du tar blicken från målet"

Lämna en kommentar

  • (kommer inte att publiceras)